У музеі В.К. Бялыніцкага-Бірулі адбыўся музейны занятак "Дзецям пра ікону"

11 чэрвеня 2022 г. у Музеі В.К. Бялыніцкага-Бірулі адбыўся музейны занятак “Дзецям пра ікону (прэзентацыя абраза Маці Божай (кан. ХІХ – пач. ХХ ст.) з в. Дасовічы Машілёўскага раёна)”.

Ідэя музейнага занятка ўзнікла пасля таго, як супрацоўнікі ДУА «Хонаўскі ВВК ДС-СШ» Магілёўскага раёна звярнуліся з просьбай даследаваць абраз, перададзены ў школьны музей з суседняй вёскі Дасовічы. І ў той час як старшакласнікі навучальнай установы здаюць экзамены і праходзяць практыку, да нас (за 40 км) завіталі малодшыя.

Разам са старшым навуковым супрацоўнікам В.A. Чарняўскай рабяты даведаліся што такое абраз, як і кім ствараюцца абразы і для чаго прызначаны, чаму менавіта гэты абраз Маці Божай (кан. 19 – пач. 20 ст.), які амаль сто гадоў належыў адной сям'і, вельмі важны для музея іх школы. І, вядома, пазнаёміліся з традыцыямі і творамі беларускага іканапіса, якія захоўваюцца ў калекцыі Нацыянальнага мастацкага музея Рэспублікі Беларусь.

Абраз вярнуўся ў экспазіцыі школьнага музея. А ў наступным навучальным годзе мы спадзяемся, што на лекцыю “Доўгачаканая нечаканасць – беларускі абраз” (беларускія іканапісныя традыцыі XVI-XIX стст.) да нас прыедуць і старшакласнікі.

Дзецям пра ікону
  • Магілёў
    вул. Ленінская, 37

• серада - нядзеля:

• панядзелак - аўторак:

• Мінск
    вул. Інтэрнацыянальная, 33А

• аўторак - субота:

з 10:00 да 18:00

• нядзеля - панядзелак:

• Мінскі раён
    Астрашыцкі Гарадок, ск «Раўбічы»